DOBRY DENT DENTAL PRACTICE SINCE 2010

ENDODONCIE

KDY JE NUTNÉ KANÁLKY LÉČIT?

Pokud se nemocný zub neléčí včas, může dojít k nevratnému poškození zubní dřeně uvnitř zubu. Dření pak může infekce procházet skrz nervové kanálky až k nervu. Takové poškození je pro pacienty velmi bolestivé.
Zpočátku se projevuje citlivost na studené podněty, objevuje se bolest bez zřejmého důvody, později je postižený zub nejcitlivější na teplé podněty. V poslední fázi si pacienti stěžují na dlouhodobou bolest. Endodoncie se tak stává jedinou variantou, jak zub zachovat.

JAK ENDODONCIE PROBÍHÁ?

Pokud máme podezření, že je poškozená zubní dřeň, nejprve zuby zrentgenujeme. Podle rozsahu poškození vám navrhneme léčebný plán, jak zub zachovat. 

Prvním krokem je vždy aplikace anestezie. Poté se lékař ujistí, že napadený zub je skutečně necitlivý. V první fázi ošetření je nutné odstranit celý zubní kaz, který způsobil infekci. Vyvrtáním kazu se lékař také dostane ke kořenovým kanálkům, které tak bude možné efektivně vyčistit.

Poté speciálním nástrojem změříme délku kanálku (ta je totiž u každého pacienta individuální) pomocí přístroje, který se jmenuje apexlokátor. Délka se měří digitálně a zcela bezbolestně.

Poté přistoupíme k samotné endodoncii. Kanálky vydezinfikujeme a vysušíme. Aby se do kanálků nemohla dostat infekce je potřeba je vyplnit, podobně jako se to dělá u zubních kazů. Vhodnou výplň vám doporučíme dle míry konkrétního poškození kanálků. Následně zuby zrentgenujeme, abychom měli naprostou jistotu, že všechny kanálky jsou vyplněny tak, jak mají a nehrozí navrácení infekce.

ČASOVÁ NÁROČNOST ZÁKROKU

Celé ošetření jednoho zubu trvá od 30 do 90 minut, přičemž velmi záleží na stavu zubu a rozsahu poškození.

A OPRAVDU TO NEBOLÍ?

Ošetření provádíme v lokální anestezii a garantujeme vám bezbolestné ošetření. Nemusíte se tedy ničeho obávat.

LZE ZUB LÉČIT I JINAK?

Endodoncie je náročný výkon, který nastupuje poté, co jsou zuby napadené skutečně do hloubky. Nejčastější alternativou je vytržení neboli extrakce zubu. Extrakce zubu sice také vyřeší problém, nicméně každý chybějící zub snižuje funkčnost chrupu.

Náhrada vytrženého zubu, ať už pomocí můstku nebo implantátu, je časově i finančně mnohem náročnější, než jeho záchrana.

Kde nás najdete

Kontakty

JINŘICHA PLACHTY 535/16 150 00 PRAHA 5 - SMÍCHOV

+420 774 126 537 INFO@DOBRYDENT.CZ